
| Philips X525 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2011, Q3 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 160 x 51 x 14.4 mm (6.30 x 2.01 x 0.57 in) |
| Weight | 108 g (3.81 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.0 inches, 25.6 cm2 (~31.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~155 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes, Photocall |
| Call records | Yes |
| Internal | 44MB |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Features | LED flash |
| Video | QCIF |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | miniUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Games | Yes |
| Java | Yes |
| MP3/WAV/WMA/AAC+ player MP4/H.263 player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1530 mAh battery |
| Stand-by | Up to 1080 h |
| Talk time | Up to 14 h |
| Misc | |
| Colors | Silver |