
| Philips X500 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| Launch | |
| Announced | 2008, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 105.6 x 42.4 x 17.9 mm (4.16 x 1.67 x 0.70 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~22.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~157 ppi density) |
| Screensavers and wallpapers | |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | 30 received, dialed and missed calls |
| Internal | 10MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | 128x96@15fps |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | miniUSB 1.1 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | 3 games + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/WAV/AAC player Voice memo Organizer Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Po 1720 mAh battery |
| Stand-by | Up to 1440 h |
| Talk time | Up to 16 h |
| Misc | |
| Colors | Black on gray |
| SAR | 0.34 W/kg (head) |
| SAR EU | 0.72 W/kg (head) |
| Price | About 150 EUR |