
| Philips X223 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2011, Q3 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 106.5 x 49.8 x 16.8 mm (4.19 x 1.96 x 0.66 in) |
| Weight | 108 g (3.81 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~33.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes, Photocall |
| Call records | Yes |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP, EDR |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/WAV/WMA/AAC+ player MP4/H.263 player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 720 h |
| Talk time | Up to 8 h |
| Misc | |
| Colors | Black |