
| Philips X130 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2012, June. Released 2012, June |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 113 x 48 x 17.2 mm (4.45 x 1.89 x 0.68 in) |
| Weight | 102.5 g (3.60 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.0 inches, 12.6 cm2 (~23.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~141 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | miniUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS |
| Games | No |
| Java | No |
| MP3/AAC player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 1920 h |
| Talk time | Up to 16 h |
| Misc | |
| Colors | Silver |