
| Philips X125 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2012, January. Released 2012, January |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 107.5 x 43 x 15.5 mm (4.23 x 1.69 x 0.61 in) |
| Weight | 68 g (2.40 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.44 inches, 1.44, 6.7 cm2 (~14.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio (~126 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | miniUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Games | Yes |
| Java | No |
| MP3 player Organizer Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1050 mAh battery |
| Stand-by | Up to 720 h |
| Talk time | Up to 8 h |
| Misc | |
| Colors | Black |