
| Philips X116 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 |
| GSM 900 / 1800 - SIM 2 | |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2010, December. Released 2010, December |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 108.3 x 46.7 x 13.2 mm (4.26 x 1.84 x 0.52 in) |
| Weight | 79.5 g (2.79 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.0 inches, 12.6 cm2 (~24.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~141 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | miniUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0 |
| Games | Yes |
| Java | No |
| MP3/AAC+ player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1050 mAh battery |
| Stand-by | Up to 850 h |
| Talk time | Up to 8 h |
| Misc | |
| Colors | Gray |