
| Philips W930 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2012, July. Released 2012, July |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 110 x 57.8 x 22 mm (4.33 x 2.28 x 0.87 in) |
| Weight | 250 g (8.82 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | Dual TFT, 256K colors |
| Size | 3.2 inches, 30.5 cm2 (~48.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread) |
| Chipset | Mediatek MT6573 (65 nm) |
| CPU | 800 MHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot), 4 GB included |
| Internal | 100MB |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Video | 480p |
| Selfie camera | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| MP3/WAV/WMA/AAC+ player MP4/H.263 player Document viewer Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
| Talk time | Up to 9 h |
| Misc | |
| Colors | Black/Gold |