
| Philips W8500 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2013, October. Released 2013, October |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 132 x 71 x 12.3 mm (5.20 x 2.80 x 0.48 in) |
| Weight | 172 g (6.07 oz) |
| SIM | Dual SIM, (Mini-SIM, dual stand-by) |
| IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~54.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~256 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Platform | |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2400 mAh, removable |
| Talk time | Up to 8 h |
| Misc | |
| Colors | Silver |