
| Philips W727 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 - SIM 1 |
| Speed | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2012, January. Released 2012, January |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 109.8 x 56.5 x 20.5 mm (4.32 x 2.22 x 0.81 in) |
| Weight | 189 g (6.67 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 3.2 inches, 30.5 cm2 (~49.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) |
| External TFT display, 2.4 inches | |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes, Photocall |
| Call records | Yes |
| Internal | 100MB |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | miniUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted) |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/WAV/AAC player MP4/H.263 player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1530 mAh battery |
| Misc | |
| Colors | Gray |