
| Philips W725 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 - SIM 1 only |
| Speed | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2011, Q3 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 108.8 x 56.3 x 15 mm (4.28 x 2.22 x 0.59 in) |
| Weight | - |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.2 inches, 29.1 cm2 (~47.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~146 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes, Photocall |
| Call records | Yes |
| Internal | 100MB |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 320p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | Yes |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | miniUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/WAV/AAC+ player MP4/H.263 player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 2100 mAh battery |
| Stand-by | Up to 950 h (2G) / Up to 600 h (3G) |
| Talk time | Up to 26 h (2G) / Up to 14 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black |