
| Philips W6350 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2012, November. Released 2012, November |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 125.2 x 63.9 x 11.5 mm (4.93 x 2.52 x 0.45 in) |
| Weight | 154 g (5.43 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~56.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 512MB |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@30fps |
| Selfie camera | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1630 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 168 h |
| Talk time | Up to 12 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Black, White |