
| Philips W635 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2012, April. Released 2012, April |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 124 x 64.5 x 11.5 mm (4.88 x 2.54 x 0.45 in) |
| Weight | 157 g (5.54 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~56.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread) |
| Chipset | Qualcomm MSM7227A Snapdragon S1 |
| CPU | Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 200 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 512MB |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Video | 480p |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| MP3/WAV/WMA/AAC+ player MP4/H.263 player Document viewer Photo viewer/editor Organizer Voice memo/dial Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1630 mAh battery |
| Stand-by | Up to 200 h (2G) / Up to 200 h (3G) |
| Talk time | Up to 5 h (2G) / Up to 4 h 30 min (3G) |
| Misc | |
| Colors | Gray |
| Price | About 460 EUR |