
| Philips W632 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2012, May. Released 2012, May |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 123.4 x 63 x 14 mm (4.86 x 2.48 x 0.55 in) |
| Weight | 164.5 g (5.82 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 3.8 inches, 41.1 cm2 (~52.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~246 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread) |
| Chipset | Mediatek MT6573 (65 nm) |
| CPU | 800 MHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 512MB |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 480p |
| Selfie camera | |
| Single | Yes |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot |
| Bluetooth | 2.0, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| MP3/WAV/WMA/AAC+ player MP4/H.263 player Document viewer Photo viewer/editor Organizer Voice memo/dial Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 2100 mAh battery |
| Stand-by | Up to 850 h |
| Talk time | Up to 10 h |
| Misc | |
| Colors | Gray |