
| Philips W625 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | 384 kbps |
| Launch | |
| Announced | 2011, Q3 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 109 x 51 x 17 mm (4.29 x 2.01 x 0.67 in) |
| Weight | - |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 3.0 inches, 25.6 cm2 (~46.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~155 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes, Photocall |
| Call records | Yes |
| Internal | 50MB |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 320p@15fps |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | miniUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/WAV/AAC+ player MP4/H.263 player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1530 mAh battery |
| Stand-by | Up to 500 h |
| Talk time | Up to 10 h |
| Misc | |
| Colors | Black/Silver |