
| Philips W5510 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2013, September. Released 2013, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 116.2 x 63 x 13 mm (4.57 x 2.48 x 0.51 in) |
| Weight | 138.8 g (4.87 oz) |
| SIM | Yes |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~49.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| CPU | 1.0 GHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP |
| Video | 480p@30fps |
| Selfie camera | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| ISDB-T mobile TV | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1630 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 465 h (2G) / Up to 326 h (3G) |
| Talk time | Up to 11 h 40 min (2G) / Up to 7 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Dark gray |