
| Philips W337 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2012, November. Released 2012, November |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 107.3 x 54.6 x 12.8 mm (4.22 x 2.15 x 0.50 in) |
| Weight | 108.3 g (3.81 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 3.2 inches, 29.1 cm2 (~49.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~146 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 512MB |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | 480p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | Yes |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1350 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 385 h |
| Talk time | Up to 6 h |
| Misc | |
| Colors | Black |