
| Philips V900 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | Class 12 |
| Launch | |
| Announced | 2010, February. Released 2010, March |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 115 x 62.4 x 13.2 mm (4.53 x 2.46 x 0.52 in) |
| Weight | 153.5 g (5.40 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 3.5 inches, 34.9 cm2 (~48.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~267 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android-based OPhone OS |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 40MB |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP, AF |
| Video | 320p |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | miniUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | HTML |
| MP3/WAV/AAC+ player MP4/H.264 player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1450 mAh battery |
| Stand-by | Up to 420 h |
| Talk time | Up to 7 h |
| Misc | |
| Colors | Black |
| Price | About 470 EUR |