
| Philips TM700 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| 3G bands | UMTS 2100 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| Launch | |
| Announced | 2009, July. Released 2009, Q3 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 112.4 x 51.8 x 16.5 mm (4.43 x 2.04 x 0.65 in) |
| Weight | 111.9 g (3.92 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.2 inches, 15.0 cm2 (~25.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Handwriting recognition | |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | 30 received, dialed and missed calls |
| Internal | 6MB |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | QCIF@15fps |
| Selfie camera | |
| Single | Yes |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | miniUSB 1.1 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/MP4 player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 970 mAh battery |
| Stand-by | Up to 280 h |
| Talk time | Up to 6 h |
| Misc | |
| Colors | Black |