
| Philips T939 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | TD-SCDMA |
| Speed | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2013, September. Released 2013, September |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 110 x 57.8 x 22 mm (4.33 x 2.28 x 0.87 in) |
| Weight | 239.5 g (8.43 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Display | |
| Type | Dual TFT, 256K colors |
| Size | 3.2 inches, 29.1 cm2 (~45.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~292 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| CPU | 1.0 GHz |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@30fps |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2000 mAh, removable |
| Misc | |
| Colors | Black |