
| Philips T910 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | TD-SCDMA |
| Speed | TD-SCDMA |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2011, January. Released 2011, Q2 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 115 x 62.4 x 14.4 mm (4.53 x 2.46 x 0.57 in) |
| Weight | 141 g (4.97 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.5 inches, 33.8 cm2 (~47.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 360 x 640 pixels, 16:9 ratio (~210 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android-based OPhone 2.0 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 180MB |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Video | 320p |
| Selfie camera | |
| Single | Yes |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | miniUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | HTML |
| CMMB Mobile TV MP3/WAV/AAC+ player MP4/H.264 player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1530 mAh battery |
| Stand-by | Up to 420 h |
| Talk time | Up to 8 h |
| Misc | |
| Colors | White |