
| Philips T129 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| 3G bands | TD-SCDMA |
| Speed | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2012, March |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 114.5 x 49 x 13.8 mm (4.51 x 1.93 x 0.54 in) |
| Weight | 94 g (3.32 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~31.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 82MB |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | miniUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Games | No |
| Java | Yes |
| MP3/WAV/AAC+ player H.263 player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1150 mAh battery |
| Stand-by | Up to 400 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Black |