
| Philips S880 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2006, June |
| Status | Cancelled |
| Body | |
| Dimensions | 87.5 x 43.5 x 20.5 mm (3.44 x 1.71 x 0.81 in) |
| Weight | 80 g (2.82 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | CSTN, 65K colors |
| Size | 1.7 inches, 27 x 33 mm, 9.1 cm2 (~23.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels, 7 lines (~121 ppi density) |
| Second external CSTN display, 4096 colors (96 x 64 pixels) Screensavers and wallpapers | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | Yes |
| Call records | 30 received, dialed and missed calls |
| Internal | 128MB |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | SQCIF |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | 1.1 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, Email |
| Browser | WAP |
| Games | Yes |
| Java | No |
| MP3 player Predictive text input Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 720 mAh battery |
| Stand-by | Up to 180 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | Silver Soul, Black Beat , Hot Pink |