
| Philips S7710 Omni 10 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2024, Q4 |
| Status | Available. Released 2024, Q4 |
| Body | |
| Dimensions | 163.6 x 75.6 x 8.3 mm (6.44 x 2.98 x 0.33 in) |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Size | 6.6 inches, 104.6 cm2 (~84.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~267 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 13 |
| Chipset | Mediatek Helio G91 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 256GB 8GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 108 MP, f/1.6, (wide), 1/1.67", 0.64µm, AF 0.08 MP (auxiliary lens) |
| Features | LED flash |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 8 MP |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass |
| Battery | |
| Type | 5000 mAh |
| Charging | 18W wired |
| Misc | |
| Colors | Starry Black, Coastline Blue |
| Price | About 130 EUR |