
| Philips M200 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2008, September. Released 2008 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 105 x 44 x 15.3 mm (4.13 x 1.73 x 0.60 in) |
| Weight | 70 g (2.47 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | CSTN, 65K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~22.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Screensavers and wallpapers | |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | 30 received, dialed and missed calls |
| Internal | 3MB |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Dedicated music player keys | |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | miniUSB 1.1 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/WAV/AAC player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Po 1050 mAh battery |
| Misc | |
| Colors | Black |
| SAR EU | 0.86 W/kg (head) |