
| Philips F718 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2010, November. Released 2010, November |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 99.9 x 50 x 11.9 mm (3.93 x 1.97 x 0.47 in) |
| Weight | 138 g (4.87 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Size | 2.6 inches, 20.9 cm2 (~41.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~154 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 45MB |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@30fps |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | miniUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/AAC+/WMA/WAV player MP4/H.264 player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 800 mAh battery |
| Misc | |
| Colors | Gray |