
| Philips F515 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2011, February. Released 2011, Q2 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 98.2 x 50.1 x 18.2 mm (3.87 x 1.97 x 0.72 in) |
| Weight | 102.3 g (3.60 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~36.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| External display, 128x36 pixels | |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes, Photocall |
| Call records | Yes |
| Internal | 50MB |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Video | 320p@15fps |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | miniUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/WAV/AAC+ player MP4/H.263 player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 920 mAh battery |
| Stand-by | Up to 700 h |
| Talk time | Up to 8 h |
| Misc | |
| Colors | Violet |