
| Philips D908 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / EVDO |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| CDMA 800 / 1900 | |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.0, 153.2 Kbps |
| Launch | |
| Announced | 2009, December. Released 2010, March |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 111 x 56.2 x 14.9 mm (4.37 x 2.21 x 0.59 in) |
| Weight | 129 g (4.55 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors (65K effective) |
| Size | 3.2 inches, 29.1 cm2 (~46.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~292 ppi density) |
| Handwriting recognition | |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.5 Professional |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot), 4 GB included |
| Internal | 128MB RAM, 256MB ROM |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | Yes |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| MP3/WAV/WMA/AAC+ player MP4/WMV/H.263 player Organizer Pocket Office Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1380 mAh battery |
| Stand-by | Up to 180 h |
| Talk time | Up to 4 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Titanium Gray |