
| Philips D900 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | CDMA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | CDMA |
| Launch | |
| Announced | 2010. Released 2010, Q3 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 101.2 x 60.5 x 15 mm (3.98 x 2.38 x 0.59 in) |
| Weight | 147.8 g (5.19 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~39.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Handwriting recognition | |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile OS |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | 352x288 |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | miniUSB 1.1 |
| Features | |
| Sensors | |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| MP3/WAV/WMA/eAAC+ player MP4/WMV/H.264 player Organizer Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Misc | |
| Colors | Black |