
| Philips D822 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / EVDO |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| CDMA 800 | |
| CDMA2000 1xEV-DO | |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2012, January. Released 2012, January |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 120.8 x 63.8 x 14.9 mm (4.76 x 2.51 x 0.59 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~47.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 2.2 (Froyo) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 512MB |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Video | 480p@30fps |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| MP3/WAV/AAC+ player MP4/H.263 player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
| Stand-by | Up to 340 h |
| Talk time | Up to 10 h |
| Misc | |
| Colors | Black |