
| Philips D813 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / EVDO |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| CDMA 800 | |
| CDMA2000 1xEV-DO | |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2011, Q3 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 113 x 56 x 15.6 mm (4.45 x 2.20 x 0.61 in) |
| Weight | 121 g (4.27 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 3.2 inches, 29.1 cm2 (~46.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~146 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Phonebook | Yes, Photocall |
| Call records | Yes |
| Internal | 130MB |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP, AF |
| Video | 320p@15fps |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS |
| Radio | No |
| USB | miniUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Games | Yes |
| Java | No |
| MP3/WAV/AAC+ player MP4/H.263 player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
| Stand-by | Up to 140 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Silver |