
| Philips D613 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / EVDO |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| CDMA 800 | |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2011, July. Released 2011, July |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 102 x 49.6 x 17.7 mm (4.02 x 1.95 x 0.70 in) |
| Weight | 105 g (3.70 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~35.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| External OLED display | |
| Memory | |
| Card slot | miniSD, up to 8 GB |
| Phonebook | Yes, Photocall |
| Call records | Yes |
| Internal | 117MB |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | 320p@15fps |
| Selfie camera | |
| Single | Yes |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | miniUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Games | Yes |
| Java | No |
| MP3/AAC/MP4/H.263 player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 980 mAh battery |
| Stand-by | Up to 100 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | Black |