
| Philips D612 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / EVDO |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| CDMA 800 | |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev. 0 |
| Launch | |
| Announced | 2011, April. Released 2011, April |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 114 x 50 x 14.2 mm (4.49 x 1.97 x 0.56 in) |
| Weight | 105 g (3.70 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~31.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Handwriting recognition | |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes, Photocall |
| Call records | Yes |
| Internal | 120MB |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | 320p@15fps |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | miniUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email, IM |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Java | No |
| MP3/AAC+ player MP4/H.263 player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1200 mAh battery |
| Stand-by | Up to 130 h |
| Talk time | Up to 3 h 40 min |
| Misc | |
| Colors | Black |