
| Philips C702 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2010, January. Released 2010, March |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 103.8 x 59.8 x 14.5 mm (4.09 x 2.35 x 0.57 in) |
| Weight | 118 g (4.16 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~39.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Handwriting recognition | |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot), 2 GB included |
| Phonebook | 1000 entries, Photocall |
| Call records | 30 received, dialed and missed calls |
| Internal | 2.5MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | 176x144@15fps |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | miniUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/WAV/AAC player MP4/H.263 player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1080 mAh battery |
| Stand-by | Up to 100 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | Black |