
| Philips Azalis 268 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2000 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 119 x 44 x 22 mm (4.69 x 1.73 x 0.87 in) |
| Weight | 99 g (3.49 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | Monochrome graphic |
| Size | |
| Resolution | 5 lines |
| Soft keys Zoom function Orange backlight | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | |
| Call records | 10 dialed, 10 received, 10 missed calls |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable monophonic ringtones, composer |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS |
| Browser | WAP |
| Clock | Yes |
| Alarm | Yes |
| Games | Bricks |
| Java | No |
| Predictive text input Voice dial Voice command Picture messaging Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 550 mAh battery |
| Stand-by | up to 300 h |
| Talk time | up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | |