
| Philips 868 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2005, Q2 |
| Status | Cancelled |
| Body | |
| Dimensions | 92 x 45 x 26 mm (3.62 x 1.77 x 1.02 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 160 pixels, 8 lines |
| Second external CSTN,65K colors display (96 x 64 pixels) Screensavers and wallpapers Downloadable logos | |
| Memory | |
| Card slot | miniSD |
| Phonebook | Yes |
| Call records | 30 received, dialed and missed calls |
| Internal | 8MB |
| Main Camera | |
| Single | 2 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, EMail |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3 player Predictive text input Organizer | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 750 mAh battery |
| Stand-by | Up to 150 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | |