
| Philips 859 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2004, Q3 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 88 x 46 x 23 mm, 77 cc (3.46 x 1.81 x 0.91 in) |
| Weight | 94 g (3.32 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 160 pixels, 7 lines |
| 180 deg opening position Second external CSTN display, 4096 colors (96 x 64 pixels) Screensavers and wallpapers Downloadable logos | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 500 x 5 fields, Photo call |
| Call records | 30 received, dialed and missed calls |
| Internal | 7MB |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 1.2.1 |
| Games | 4 + Java downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Predictive text input Organizer Voice dial/command Optional TV-out | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 600 mAh battery |
| Stand-by | Up to 400 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | |