
| Philips 766 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2005, Q2 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 88 x 43 x 22 mm, 82 cc (3.46 x 1.69 x 0.87 in) |
| Weight | 102 g (3.60 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 160 pixels, 8 lines |
| Swivel and rotate 180 deg Second external CSTN display, 65K colors (96 x 64 pixels) Screensavers and wallpapers Downloadable logos | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | Yes |
| Call records | 30 received, dialed and missed calls |
| Internal | 10MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | miniUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, EMail |
| Browser | WAP 1.2.1 |
| Games | Yes + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Predictive text input Organizer Lunar Calendar | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 770 mAh battery |
| Stand-by | Up to 150 h |
| Talk time | Up to 2 h 30 min |
| Misc | |
| Colors | Brushed Titanium, Reflection White |