
| Philips 760 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2005, Q1 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 91 x 44 x 25 mm, 92 cc (3.58 x 1.73 x 0.98 in) |
| Weight | 104 g (3.67 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 160 pixels, 8 lines |
| Swivel and rotate 180 deg Screensavers and wallpapers Downloadable logos | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 500 x 9 files, Photo call |
| Call records | 30 received, dialed and missed calls |
| Internal | 18MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Features | LED flash |
| Video | No |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, EMail |
| Browser | WAP 1.2.1 |
| Games | 4 + downloadable |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| TV-out Predictive text input Organizer Stopwatch Photo editor Voice memo/dial | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 720 mAh battery |
| Stand-by | Up to 560 h |
| Talk time | Up to 4 h 40 min |
| Misc | |
| Colors | 2 - Swing Blue, Twist Grey |