
| Philips 692 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2008, January. Released 2008 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 104 x 48 x 14.9 mm (4.09 x 1.89 x 0.59 in) |
| Weight | 102 g (3.60 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~35.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Handwriting recognition Screensavers and wallpapers | |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes, Photocall |
| Call records | 30 received, dialed and missed calls |
| Internal | 11MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | miniUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS |
| Browser | WAP |
| Games | Yes |
| Languages | Chinese Simplified & Traditional, English |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/MP4 player ENG-CHN, CHN-ENG dictionary Female calendar Weight management International clock Organizer Stopwatch | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Misc | |
| Colors | Black |
| SAR | 0.61 W/kg (head) |
| SAR EU | 0.36 W/kg (head) |