
| Philips 659 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2004, Q2 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 79 x 43 x 21 mm, 70 cc (3.11 x 1.69 x 0.83 in) |
| Weight | 82 g (2.89 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 160 pixels, 6 lines |
| Second external 3 colors OLED display, 96 x 64 pixels Screensavers and wallpapers Downloadable logos | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | Photo call |
| Call records | 30 received, dialed and missed calls |
| Internal | 1.5MB |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones, composer |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 1.2.1 |
| Games | 3 |
| Languages | English, French, German, Italian, Russian, Chinese |
| Java | No |
| Predictive text input Organizer Stopwatch Bio-rhythm Voice command/dial Photo editor | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 600 mAh battery |
| Stand-by | Up to 300 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | Blue Zone, Silver Wing |