
| Philips 588 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2006, May |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 80 x 42 x 18.6 mm, 60 cc (3.15 x 1.65 x 0.73 in) |
| Weight | 78 g (2.75 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 160 pixels |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 500 entries, Photocall |
| Call records | 30 received, dialed and missed calls |
| Internal | 128MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | SQCIF |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Instant Messaging |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | 2 |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Predictive text input MP3 player Organizer Female calendar Weight management Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 580 mAh battery |
| Stand-by | Up to 300 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Elegant Purple, Reflective White, Mystery Black |