
| Philips 550 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2004, Q1 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 106 x 46 x 18 mm, 75 cc (4.17 x 1.81 x 0.71 in) |
| Weight | 89 g (3.14 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 160 pixels, 9 lines |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 500 x 5 fields, Photo call |
| Call records | 30 dialed, received and missed calls |
| Internal | 7MB |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones, composer |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 1.2.1 |
| Games | 4 - embedded |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Predictive text input Voice memo/command Organizer Optional digital camera Optional TV-out | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 720 mAh battery |
| Stand-by | Up to 250 h |
| Talk time | Up to 5 h |
| Misc | |
| Colors | Brown Suede and Silver Silk |