
| Philips 530 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2003, Q3 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 98 x 44 x 18 mm (3.86 x 1.73 x 0.71 in) |
| Weight | 85 g (3.00 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 128 pixels, 6 lines, 1:1 ratio |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 300 x 5 fields, Photo call |
| Call records | 30 dialed, received and missed calls |
| Internal | 1MB |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones, composer |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 1.2.1 |
| Clock | Yes |
| Alarm | Yes |
| Games | 1 - Brick game |
| Java | No |
| Predictive text input Voice dial Voice memo Organizer Exchangeable covers | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 720 mAh battery |
| Stand-by | Up to 300 h |
| Talk time | Up to 6 h |
| Misc | |
| Colors | 5 - Pop Orange, Star White, Techno Green, Jazzy Blue and Soul Black |