
| Philips 399 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2007, July |
| Status | Cancelled |
| Body | |
| Dimensions | 102 x 49 x 13 mm (4.02 x 1.93 x 0.51 in) |
| Weight | 80 g (2.82 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Size | 2.6 inches, 20.9 cm2 (~41.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~154 ppi density) |
| Handwriting recognition 4-way navigation key Screensavers and wallpapers | |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes, Photocall |
| Call records | 30 received, dialed and missed calls |
| Internal | 11MB |
| Main Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video | 120p |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | miniUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS |
| Browser | WAP |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| MP3/MP4 player Female calendar ENG/CHN and CHN/ENG dictionary Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 820 mAh battery |
| Stand-by | Up to 240 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | Matt Black, High Glossy Black, Red |