
| Philips 350 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2003, Q3 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 106 x 46 x 17 mm (4.17 x 1.81 x 0.67 in) |
| Weight | 75 g (2.65 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | STN, 4096 colors |
| Size | |
| Resolution | 112 x 112 pixels, 7 lines, 1:1 ratio |
| Screensavers and wallpapers 5-way joystick | |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Phonebook | 300 x 8 fields, 20 contact groups, Photo call |
| Call records | 30 received, dialed and missed calls |
| Internal | 2MB |
| 40 voice commands 10 message templates | |
| Camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | No |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic ringtones |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, EMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes - Brick |
| Java | Yes |
| Predictive text input Organizer Voice command Voice memo Optional digital camera | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 720 mAh battery |
| Stand-by | Up to 400 h |
| Talk time | Up to 4 h |
| Misc | |
| Colors | 4 - Red, Silver, Black and Blue |