
| Parla Mist - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 2 & SIM 3 (P330 only) | |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2012, June. Released 2012, Q4 |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 104.6 x 57 x 12.9 mm (4.12 x 2.24 x 0.51 in) |
| Weight | 90 g without battery (3.17 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Triple SIM (Mini-SIM) |
| Flashlight | |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~17.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 160 x 128 pixels (~114 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| Call records | Yes |
| Internal | 32Mb 32Mb RAM |
| Main Camera | |
| Single | VGA |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio; built-in antenna |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS |
| Games | Yes |
| Java | No |
| Music player Video player Organizer Voice memo | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 700 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 260 h |
| Talk time | Up to 6 h |
| Misc | |
| Colors | Black, White, Silver |