
| Pantech Vega Racer 2 IM-A830L - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| 4G bands | LTE 800 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Launch | |
| Announced | 2012, May. Released 2012, May |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 132.4 x 68.9 x 9.4 mm (5.21 x 2.71 x 0.37 in) |
| Weight | 134.1 g (4.73 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | Super IPS LCD |
| Size | 4.8 inches, 63.5 cm2 (~69.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~306 ppi density) |
| Touchless UX UI | |
| Platform | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4 Plus |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| T-DMB TV tuner MP4/H.264/WMV/DviX/XviD player MP3/WMA/WAV/eAAC+ player Document viewer/editor Organizer Voice memo/dial/commands Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 2020 mAh battery |
| Misc | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 340 EUR |