
| Pantech Vega No 6 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| GSM 900 / 1800 / 1900 | |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| CDMA2000 1xEV-DO | |
| 4G bands | LTE 800 |
| Speed | HSPA, LTE, EV-DO Rev. A |
| Launch | |
| Announced | 2013, January. Released 2013, February |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 158.6 x 83.2 x 9.9 mm (6.24 x 3.28 x 0.39 in) |
| Weight | 210.5 g (7.41 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Display | |
| Type | Natural IPS Pro LCD |
| Size | 5.9 inches, 96.0 cm2 (~72.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~373 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean), Flux UX UI |
| Chipset | Qualcomm APQ8064 Snapdragon S4 Pro |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 320 |
| Memory | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
| Main Camera | |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie camera | |
| Single | 2 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| T-DMB TV tuner | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 3140 mAh, removable |
| Stand-by | Up to 450 h |
| Talk time | Up to 16 h 40 min |
| Misc | |
| Colors | Black, White |
| Models | IM-A860L |
| SAR EU | 0.72 W/kg (head) |