
| Pantech SKY Izar IM-A630K - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| Launch | |
| Announced | 2010, July. Released 2010, July |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 114.4 x 55.4 x 13.4 mm (4.50 x 2.18 x 0.53 in) |
| Weight | 106.2 g (3.74 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 3.2 inches, 29.1 cm2 (~46.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~292 ppi density) |
| Platform | |
| OS | Android 2.1 (Eclair) |
| Chipset | Qualcomm MSM7227 Snapdragon S1 |
| CPU | 600 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 200 |
| Memory | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 4GB |
| Main Camera | |
| Single | 5 MP, AF |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Positioning | GPS, A-GPS |
| Radio | No |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Browser | HTML |
| DMB TV tuner MP3/eAAC+ player MP4/H.263 player Organizer Voice memo/dial Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Po 1100 mAh battery |
| Stand-by | Up to 270 h |
| Talk time | Up to 4 h 20 min |
| Misc | |
| Colors | Black, White |