
| Pantech S902 - Full phone specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2010, November. Released 2010, November |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 105.2 x 51.8 x 12.9 mm (4.14 x 2.04 x 0.51 in) |
| Weight | 104.4 g (3.67 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 3.0 inches, 25.6 cm2 (~47.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~155 ppi density) |
| Memory | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes, Photocall |
| Call records | Yes |
| Main Camera | |
| Single | 3.15 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Selfie camera | |
| No | |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Messaging | SMS, MMS, Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| Games | Yes |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| T-DMB TV tuner MP3/AAC player MP4/H.263 player Organizer Voice memo Predictive text input | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion battery |
| Stand-by | Up to 314 h |
| Talk time | Up to 3 h |
| Misc | |
| Colors | Gold, White, Black |